Nie musisz wiedzieć wszystkiego o planszówkach, żeby cieszyć się rozrywką, jaką daje ci gra. Jeśli jednak chciałbyś przekonać się, w co tak naprawdę najbardziej lubisz grać, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
Eurogry
Cechują się niewielką integracją występującą pomiędzy grającymi. Jeśli takowa już się pojawia, najczęściej występuje w formie rywalizacji. Losowość w eurograch jest mocno ograniczona - na przebieg rozgrywki wpływają przede wszystkim decyzje podejmowane przez graczy. To nie temat, lecz sama mechanika gry jest w tym przypadku podstawą zabawy.
Eurogry określane są także grami w stylu niemieckich, bo to właśnie nasi zachodni sąsiedzi stali się ich kolebką. Choć gry te produkuje się już na całym świecie, to w niemieckim Essen organizowane są najbardziej prestiżowe planszówkowe targi, tam również przyznaje się tytuł Gracza Roku.
Prostota to zdecydowana myśl przewodnia eurogier. Nieskomplikowane zasady i wiele ciekawych wyborów, wymagających intelektualnego wysiłku, stojących przed rywalizującymi, zmuszają graczy do ciągłych zmian strategii i dopasowywania się do sytuacji. Wszystko to składa się na elastyczność tego rodzaju gier, które doskonale sprawdzą się jako pozycje rodzinne - zarówno najmłodsi, jak i najstarsi będą bawić się przy nich wyśmienicie. Co istotne, wygraną w rozgrywkach typu eurogry zapewnia nie walka z innymi, a samodzielne dążenie do zwycięstwa, nieczyniące zła. Stąd brak negatywnych emocji w trakcie współzawodnictwa.
Najpopularniejsze gry w stylu niemieckim:
- Osadnicy z Catanu
- Carcassonne
- Puerto Rico
Ameritrash
W przypadku tych gier losowość odgrywa natomiast pierwsze skrzypce. Istotny jest również klimat, w którym osadzona została gra. W rozgrywkach typu Ameritrash tematyka pełni funkcję osi rozgrywki - to właśnie od niej uzależniona jest mechanika gry.
Gry w stylu amerykańskim to całkowite przeciwieństwo eurogier. Oczywiście nie brak w nich strategii, ale dociągi kart i rzuty kośćmi mogą skutecznie pokrzyżować wszystkie twoje plany. Ameritrash wymaga od graczy nieco mniej zdrowej rywalizacji, prowokuje do utrudniania przeciwnikom drogi do zwycięstwa. Weź pod uwagę, że to właśnie przy grach amerykańskich najprędzej pokłócisz się z przyjaciółmi czy rodziną, w końcu oni także nie będą cię oszczędzać. ;)
Jeśli preferujesz gry tematyczne, wyraźnie osadzone w konkretnym klimacie - jesteś graczem amerykańskim! Pamiętaj tylko, że Ameritrash charakteryzuje się skomplikowanymi zasadami i długimi, trwającymi nawet po kilka godzin rozgrywkami.
Najpopularniejsze gry w stylu amerykańskim:
- Gra o Tron
- Twilight Imperium
- Mage Knight
Gry hybrydowe
Niska losowość rodem z eurogier i mocny akcent na tematykę gry? Hybrydowe połączenie dwóch wyżej opisanych gatunków spotykane jest coraz częściej, więc jeśli wydaje ci się, że to idealna opcja dla ciebie - koniecznie zapytaj sprzedawcy o planszówki w tym klimacie!
Gry wojenne
Oparte na symulacji, będące nieodłącznym elementem naszej historii pozwalają nam przeżywać ją w barze czy w domu. Preferujesz rozgrywki prowadzone na bazie rzeczywistych wydarzeń? Interesują cię sposoby, w jakie dowódcy podejmowali swe decyzje i chcesz wczuć się w rolę któregoś z nich? Zdajesz sobie sprawę, że w grze - podobnie jak na wojnie - los czasem sprzyja, a czasem nie? Planszowe gry wojenne są właśnie dla ciebie! Ciekawostka: czy wiesz, że gry planszowe często były ofiarowywane żołnierzom w ramach nagrody za szczególne osiągnięcia?
Beer-and-Pretzels Games
Nazwa ta określała niegdyś szybkie, wojenne gry, takie w sam raz do piwa i precli. Dziś gry imprezowe to idealny gatunek ku temu, by rozpocząć swoją przygodę z planszówkami. Mogą także doskonale sprawdzić się w roli swoistego „odsapnięcia” od bardziej intelektualnych rozgrywek - nie bez przyczyny to właśnie relaks jest ich głównym założeniem. Beer-and-Pretzels Games charakteryzują się prostymi zasadami, sporą dawką humoru i ogromną porcją zabawy. W większości przypadków da się je objaśnić w kilka minut, często również nie posiadają planszy. Rozgrywki gier imprezowych są krótkie i toczą się szybko, nie pozwalając znudzić się żadnemu z graczy, a ich duch rywalizacji podczas prowadzenia gry zaskakująco często musi zmierzyć się z fortuną - ta często okazuje się łaskawa… podczas każdej tury dla innego zawodnika.
Gry klasyczne
Brak tematyki. Czysta strategia. Starcie mózgów. I brak szans na najmniejszy nawet łut szczęścia. Najklasyczniejszy przedstawiciel tej kategorii? Oczywiście szachy. Inne przykłady sięgają nawet czasów przed naszą erą!
Wiesz już, które rodzaje gier planszowych preferujesz najbardziej? Koniecznie opowiedz o tym znajomym, by wiedzieli, w co następnym razem z tobą zagrać i - oczywiście - jaki rodzaj gry ofiarować ci w prezencie. ;)
Zostaw komentarz