Z okularów korzysta już chyba większość Polaków, czy to do codziennego noszenia, czy okazjonalnie np. do czytania lub majsterkowania, czy też sezonowo, np. zakładając w lecie okulary przeciwsłoneczne. Cenimy je przede wszystkim za to, co robią dla naszych oczu. Ale przecież nie jest to ich jedyna funkcja.
Korekcyjne czy przeciwsłoneczne?
Okulary korekcyjne to najpopularniejsza pomoc optyczna wśród osób z wadami wzroku, mocno w tyle zostawiająca soczewki korekcyjne. Są używane w przypadku dalekowzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu oraz prezbiopii (starczowzroczności). Zapewniają poprawne widzenie i pozwalają na normalne funkcjonowanie w czasie codziennych czynności. Okulary przeciwsłoneczne to z kolei sposób na to, by ochronić nasze oczy przed szkodliwym wpływem nadmiaru promieniowania UV, co jest charakterystyczne dla okresu letniego, ale nie tylko, bo dni z mocnym słońcem zdarzają się o każdej porze roku. Promieniowanie UV może powodować poparzenia słoneczne spojówki, nasilać jaskrę czy zaćmę, prowadzić do rozwoju nowotworów oczu oraz przyspiesza proces fotostarzenia się skóry. Co ciekawe, a z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę, możliwe jest połączenie tych funkcji. Są to więc okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne jednocześnie, co jest wybawieniem dla osób z wadami wzroku zwłaszcza w lecie. Jednakże nie tylko oczy mogą skorzystać, jeśli dobrze dobierzemy okulary, czy to korekcyjne, czy przeciwsłoneczne.
Sposób na wizerunek
Bardzo często można spotkać się z twierdzeniem, że okulary są także dodatkiem modowym. To prawda! Dzięki nim możemy sprawić, by nasz wizerunek był bardziej atrakcyjny, spójny, intrygujący czy nawet nabrał określonego charakteru. Okulary przeciwsłoneczne kocie oczy nieodmiennie będą kojarzyły się ze stylem retro, grube, pełne oprawki nadają twarzy powagi, okrągłe przyjęło kojarzyć się z osobami mądrymi i inteligentnymi, a fantazyjne kolory i wzory charakterystyczne są dla osób o żywiołowym duchu czy wolnych zawodów.
Dobór oprawek do twarzy to kwestia bardzo indywidualna. Zazwyczaj poleca się skorzystanie z zasady przeciwieństw, co pozwala nadać twarzy harmonii. Chodzi o to, by osoby o ostrych rysach wybierały oprawki o łagodnych kształtach, twarze pociągłe zwracały uwagę na takie, które optycznie je skrócą, buzie krągłe z kolei dobrze prezentują się w oprawkach wizualnie wyszczuplających. Istnieje sporo trików, pozwalających odwrócić uwagę np. od szerokiego czoła, podkreślić oczy czy też sprawić, by okulary były praktycznie niewidoczne (tzw. patentki). Najważniejsze, by nam podobał się wizerunek w nich, chociaż część osób bez wątpienia kieruje się też opiniami innych, np. z uwagi na pełnione funkcje, dress code czy odczucia klientów. W dostarczaniu na rynek oprawek już dawno przestały specjalizować się firmy jedynie optyczne. Robią to również domy mody czy firmy sportowe, oferując oprawki dosłownie w każdym stylu i dla każdego.
Miłośniczki i miłośnicy włoskiej elegancji w klasycznym wydaniu mogą sięgnąć po okulary Armani, Versace albo Gucci. Jeśli bliższa jest wam stylistyka francuska, to z pewnością zapoznacie się z okularami Dior, które szczególnie upodobały sobie kobiety. Bardzo uniwersalne projekty prezentuje np. Tommy Hilfiger, smarka kojarzona głównie z odzieżą sportową. Oczywiście nie sposób zapomnieć też o najbardziej znanych okularach świata, czyli amerykańskich Ray-Banach – to nie kultowe okulary przeciwsłoneczne, ale także korekcyjne, również w stylistyce awiatorów i wayfarerów.
Artykuł partnera
Zostaw komentarz