W pogoni za rosnącymi oczekiwaniami graczy, twórcy gier prześcigają się w tworzeniu tytułów zapewniających coraz mocniejsze doznania wizualne i dźwiękowe, zaś producenci sprzętu elektronicznego w konstruowaniu jeszcze wydajniejszych urządzeń, które sprostają ich wymaganiom. Gracze, szczególnie ci początkujący, stają przed niełatwym wyborem pomiędzy komputerami stacjonarnymi i konsolami. Niekiedy do tego grona dołączają również laptopy gamingowe oraz konsole przenośne.
Pecety
Komputery stacjonarne stanowią najbardziej uniwersalny segment urządzeń. Dobrze sprawdzają się zarówno do pracy biurowej, przeglądania Internetu, odtwarzania filmów, oglądania i obróbki zdjęć, prowadzenia wideorozmów za pośrednictwem sieci, jak i do grania. Oczywiście ich możliwości zależą w dużej mierze od konfiguracji podzespołów, jednak pecety są bardzo podatne na rozbudowę i podkręcanie parametrów. Jest to o tyle istotne, że z każdym rokiem pojawiają się coraz bardziej wymagające gry. Najprostszy komputer stacjonarny jest relatywnie tanim urządzeniem, jednak gracz chcący samodzielnie złożyć bardzo wydajną jednostkę musi liczyć się ze sporymi wydatkami. Z racji ich konstrukcji wadami pecetów jest brak mobilności oraz stosunkowo duża ilość miejsca, której potrzebują.
Jak zauważa Marcin Jaskólski, redaktor magazynu Update, dysponując odpowiednim budżetem gracz może sobie pozwolić na kupno gotowego komputera stacjonarnego. Jeśli jednak jego możliwości są ograniczone, powinien zastanowić się nad wyborem podzespołów, których wymiana w posiadanej już jednostce przyniesie największy wzrost wydajności.
Jednym z nich jest karta graficzna, która odpowiada za wygenerowanie obrazu wyświetlanego na ekranie monitora. To właśnie od jej wydajności zależy czy będzie można grać w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 px) z najwyższymi ustawieniami graficznymi czy aby zapewnić płynną rozgrywkę należałoby obniżyć poziom detali oraz rozdzielczość. Obecnie karta graficzna w cenie od 600 do 800 zł pozwoli na rozgrywkę w rozdzielczości Full HD i przy średnich lub nawet wysokich ustawieniach. Na rynku istnieje tylko dwóch producentów układów graficznych – NVIDIA (GeForce) oraz AMD (Radeon). Dla przeciętnego użytkownika różnice pomiędzy nimi są niewielkie i sprowadzają się do dodatkowych technologii, takich jak PhysX w kartach GeForce, zapewniającej dodatkowe efekty fizyczne czy Radeon Eyefinity, umożliwiającej łatwe tworzenie konfiguracji wielomonitorowych.
Kolejnym elementem jest procesor, od którego mocy obliczeniowej zależeć będzie wydajność całego komputera. Graczom można polecić procesory klasy Intel Core i3 (2 rdzenie) lub dla bardziej wymagających – Intel Core i5 (cztery rdzenie), które w razie potrzeby można jeszcze dodatkowo podkręcić. Jeśli budżet na to nie pozwala, warto zainteresować się procesorami ze zintegrowaną grafiką, które uzyskują wydajność tańszych zewnętrznych kart graficznych. Mimo że większość gier będzie działać na mniejszej ilości RAM, warto zainwestować w 8 GB lub jeśli komputer nie kwalifikuje się do szybkiej wymiany nawet 16 GB, tak by sprostał również wymaganiom nowych gier w przyszłości. Bardzo istotny jest również wybór zasilacza, który sprosta wymaganiom energetycznym wszystkich podzespołów komputera. Zasilacz o zbyt małej mocy może powodować zawieszanie się komputera, a jego przeciążenie może prowadzić nawet do zwarcia.
Konsole
Kolejnym segmentem urządzeń dla graczy są konsole, skonstruowane niemal wyłącznie z myślą o rozrywce. Ich użytkownicy nie muszą zastanawiać się nad wymaganiami technicznymi gry. Kupując dany tytuł wybierają po prostu odpowiednią platformę – najczęściej kolejne odsłony modeli PlayStation lub Xbox. Wynika to z jednej strony z idei konsoli jako urządzenia przeznaczonego do gier, z drugiej z większej żywotności konsol i ich mocniejszej specyfikacji sprzętowej niż przeciętne pecety. Konsola przez wiele lat nie wymaga upgrade'u, czego przykładem są Xbox 360 i Playstation 3, które na rynku królowały przez prawie 8 lat, nadal potrafiąc zaskoczyć graczy swoją wydajnością. Wśród zalet wymienia się również łatwiejszą obsługę i komfort grania. Konsolę wystarczy podłączyć do domowego telewizora, zasiąść na kanapie i cieszyć się rozgrywką. Dla wielu osób bardziej wygodny jest również sposób sterowania grą za pomocą dedykowanych padów i kontrolerów ruchowych, niż poprzez pecetowe klawiatury i myszki. Argumentem za wyborem konsoli bywa również niższa cena urządzeń. Wadą może być natomiast sporo wyższa cena gier niż w przypadku komputerów stacjonarnych.
Najnowsze modele Sony i Microsoft – Playstation 4 i Xbox One, są multimedialnymi centrami rozrywki, umożliwiającymi dostęp do Internetu, muzyki czy filmów. Konsola Xbox One daje dodatkowo możliwość zarządzania programami telewizyjnymi dzięki usłudze One Guide. Urządzenia są zbliżone do siebie pod względem parametrów technicznych, umożliwiając m.in. sterowanie za pomocą gestów czy głosu.
Laptopy i konsole przenośne
Jak zauważa Piotr Potarzycki, redaktor prowadzący magazynu Update, obecnie rozwój gier polega nie tylko na wzroście liczby wyświetlanych klatek na sekundę, większej ilości detali i bardziej realistycznym odzwierciedleniu rządzących wszechświatem praw fizyki. Równie istotna jest mobilność, czyli możliwość pogrania zawsze i wszędzie.
Wielu graczy z pobłażaniem traktuje laptopy i przenośne konsole, mimo że są to urządzenia, które pod względem parametrów technicznych nie mają się czego wstydzić. Posiadacz gamingowego laptopa może w każdej chwili spakować go do plecaka lub torby i ruszać w drogę, aby w wolnej chwili w podróży służbowej czy na wakacjach nabijać kolejne poziomy doświadczenia. Urządzenie zajmuje też mniej miejsca.
Podobnie jak w przypadku pecetów, także przy wyborze laptopa gamingowego należy zwrócić uwagę na procesor, kartę graficzną, pamięć RAM oraz baterię, od której pojemności będzie zależeć jak długo możliwe będzie granie bez dostępu do gniazdka. Wadą tego rodzaju urządzeń jest ich niewielka podatność na rozbudowę i modyfikację podzespołów oraz wysoka cena. Najlepsze laptopy do gier mogą kosztować powyżej 7 tysięcy złotych, co dla wielu może okazać się kwotą zaporową.
Rozwiązaniem mogą być przenośne konsole do gier, takie jak Playstation Vita czy Nintendo 3DS. Vita ma m.in. dotykowy ekran, żyroskop, dwie kamery, GPS oraz bogaty wybór gier, powiększony dodatkowo o możliwość strumieniowania ich z Playstation 4. Oznacza to, że w każdej chwili gracz może przenieść swoją rozgrywkę do konsoli przenośnej, o ile tylko znajdzie się w zasięgu lokalnej sieci WiFi. Produkt Nintendo oferuje możliwość zabawy w trybie 3D bez konieczności nakładania specjalnych okularów.
Zupełnie nowe podejście do tematu konsol przenośnych zaprezentowała NVIDIA, tworząc model SHIELD. To 8-calowy tablet dla graczy wyposażony w procesor Tegra K1, oferujący wsparcie dla DirectX 12 oraz wygodny, bezprzewodowy kontroler, w którym oprócz dwóch gałek analogowych znalazł się także mikrofon i wbudowane gniazdo słuchawkowe. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 4.4.2, co zapewnia dostęp do tysięcy tytułów opracowanych na tę platformę, a także gier przygotowanych specjalnie w wersji dla modelu SHIELD, takich jak Portal 2 czy kultowy Half-Life 2. Ponadto, tablet umożliwia strumieniowanie gier z komputera PC wyposażonego w kartę graficzną z rodziny NVIDIA GeForce GTX 600 oraz z chmury NVIDIA GRID.
Wybór konkretnej platformy, a następnie urządzenia do gier wyznacza graczowi drogę, jaką będzie podążał przez najbliższy czas. Ze względów ekonomicznych, komfortu użytkowania czy wreszcie przyzwyczajenia do konkretnych rozwiązań miłośnicy gier zazwyczaj nie przesiadają się z łatwością na inny system. Warto więc poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniej platformy, tak aby sprzęt wystarczył nam na długo, a pieniądze wydane zostały możliwie najlepiej.
Autorem wypowiedzi jest Maciej Piotrowski, szef działu Gaming portalu benchmark.pl
Zostaw komentarz