Jak kupować gry planszowe?

7 stycznia 2019 Planszówki

W ostatnim czasie możemy zaobserwować wzmożone zainteresowanie grami planszowymi. Czyżby w erze komputerów planszówki wróciły do łask? A może nigdy tych łask tak naprawdę nie straciły? Jedno jest pewne - gry planszowe to idealne rozwiązanie zarówno na upalne, wakacyjne popołudnia, jak i na wieczory spędzane w gronie rodziny czy przyjaciół. Gry planszowe integrują, bawią do łez, niekiedy wymagają głębszego zastanowienia, a poza tym są niesamowicie emocjonujące i wciągające. 


 

Na co warto zwrócić uwagę podczas kupowania gry planszowej?1. Wiek 


W gry oznaczone cyferką 8+ będziecie mogli pograć całą familią, razem z najmłodszymi. 10+, wbrew temu, co się wydaje, to gry raczej trudniejsze i nie dla dzieci. W 12+ powinni grywać natomiast przede wszystkim doświadczeni gracze. 


2. Liczba graczy


Jeśli grywasz przede wszystkim z partnerem, przyjaciółką lub bratem, postaw na gry dwuosobowe. Kiedy preferujesz przyjacielskie spotkania planszówkowe w większym gronie, zdecyduj się raczej na gry przeznaczone dla większej liczby graczy. Jeśli wiesz, że możesz liczyć na stałą czwórkę graczy, a zebranie sześciu to spore wyzwanie, nie decyduj się na gry pięcioosobowe.

3. Czas gry Jeśli kupujesz grę dla młodszego osobnika, weź pod uwagę, że na pewno nie jest tak cierpliwy jak dorosły. Zbyt długa gra może go zdenerwować lub spowodować znużenie. Dwudziesto lub piętnastominutowe doskonale sprawdzą się jako rozrywka dla dzieci.

4. Poziom trudności

Często nie zostaje określony na pudełku i trzymając je w dłoniach przy półce sklepowej, jesteśmy zdani jedynie na własne domysły. Warto sprawdzić podstawowe informacje na temat gry już przed zakupem, jeśli natomiast zamierzamy zdecydować się na zakup dopiero w sklepie, zwróćmy się o pomoc do wykwalifikowanej obsługi. Albo po prostu zaryzykujmy. W końcu kto nie lubi wyzwań? ;)5. RodzajImprezowa? Logiczna? A może wymagająca strategia? Rodzaj gry to ogromnie ważny aspekt, którym koniecznie należy kierować się przy wyborze planszówki. Wybierz to, co najbardziej do ciebie pasuje. Zawsze możesz zrobić to metodą prób i błędów, w końcu planszówek nigdy dość!6. TematJesteś totalnym fanem fantastyki? A może interesuje cię tematyka wojenna? Nie? Najbardziej lubisz quizy? Na szczęście rynek gier planszowych jest rozwinięty na tyle szeroko, że bez trudu znajdziesz te najbardziej interesujące cię pozycje.

7. CenaGra: im droższa tym lepsza? Niekoniecznie. Im większa tym ciekawsza? Kompletnie nie! Ceny planszówek naprawdę się wahają. Często zaczynają się już od 15 złotych (łatwe gry karciano-logiczne), spokojnie dobijając do 400 złotych (tak zwane gry luksusowe i crowdfounding’owe). Czy to oznacza, że tylko gry z najwyższej półki są godne polecenia? Oczywiście, że nie! Już za 40 złotych możesz nabyć doskonałą grę. Serio! 
Co okazuje się być największym problemem oddanych miłośników planszówek? Zdecydowanie cena! Niejednokrotnie zdarza się, że koszt gry planszowej przewyższa cenę gry komputerowej!

gry planszowe
 Jak kupować planszówki i nie przepłacać?
1. Zamów przez internet 
Umówmy się: zdecydowana większość osób siedzących w temacie gier planszowych decyduje się na ich zakup przez internet. Nie tylko ich wybór jest większy - to również ceny są po stokroć bardziej konkurencyjne. Jeśli jednak potrzebujesz porady w kwestii wyboru gry, lub kompletnie nie wiesz na co się zdecydować, nabądź ją na stoisku w centrum handlowym lub na konwencie. Za te częściej spotykane wcale nie zapłacisz fortuny.

2. Nie kupuj, wypożycz!

Wypożyczalnie uzależniają wartości pożyczanych gier przede wszystkim od ich popularności i cen rynkowych. Koszt wypożyczenia planszówki jest o wiele mniejszy, niż jej potencjalne kupno. Gra warta ponad 120 złotych może powędrować do naszego domu na całe 3 dni nawet za niecałe 16 złotych, w zdecydowanej większości przypadków należy jednak udać się po nią do wypożyczalni osobiście.


3. Sprawdź w grupach na Facebooku 

Być może ktoś akurat chce pozbyć się tytułu, którego szukasz od kilku miesięcy i to w genialnie okazyjnej cenie? Kupuj rozważnie i nie daj się nabrać, niezweryfikowana sprzedaż może zakończyć się oszustwem! Unikaj transakcji z osobami, których konto powstało niedawno, posiadają niewiele postów, nie mają swoich zdjęć i znajomych.

4. Księgarnie to jest to

Naprawdę! To właśnie księgarnie zaskakująco często oferują planszówki w przystępnych cenach. Co więcej - ceny gier w księgarniach niejednokrotnie łączą się również z obowiązującymi promocjami, rabatami i specjalnymi kodami.5. Rozejrzyj się za swoim wymarzonym tytułem w zagranicznych sklepachW końcu internet daje ku temu idealną okazję! W pozostałych krajach świata gry na pewno będą dostępne w konkurencyjnych cenach, a na przesyłkę z zagranicy nie oczekuje się już w nieskończoność. Jedynym minusem tego rozwiązania zdaje się być częsty brak wersji polskojęzycznych, ale na pewno nie odstraszy on najbardziej zagorzałych fanów.
 

W niektórych kręgach panuje wciąż błędne przekonanie, jakoby gry planszowe zostały stworzone wyłącznie z myślą o najmłodszych. Wprost przeciwnie - to idealna rozrywka przede wszystkim dla dorosłych, dla wielu z nich będąca także swoistego rodzaju hobby. Pamiętaj, że ciekawa, rodzinna lub imprezowa planszówka będzie doskonałym prezentem praktycznie dla każdego!

7 stycznia 2019 Planszówki

1 Komentarze

  1. Daniel (Daniel) | 13 grudnia 2019 13 grudnia 2019

    Bardzo fajny art. Właśnie zastanawiam się nad grą detektyw. Wygląda na całkiem fajną grę

    https://pl.kicksmaniac.com/ Odpowiedz
Zostaw komentarz